Spokojný zamestnanec nám nikdy neodíde zo zamestnania len tak bez nejakého dôvodu. Aby sme dosiahli ich spokojnosť je to všetko o zabezpečení ich potrieb. Naše potreby podrobne popísal pán Maslow v hierarchickej pyramíde potrieb. Pri jej študovaní mi tam stále unikali detaily a prepojenia na rôzne nástroje motivácie pre zamestnancov.
Treba si uvedomiť, ze nestačí mat plošne zavedené jeden alebo dva nástroje motivácie pre všetkých zamestnancov. Každému chýbajú iné potreby, ktoré potrebuje naplniť. Preto treba každého zamestnanca riešiť samostatne a dobrý šéf by mal mať prehľad, čo ktorý zamestnanec potrebuje.
Človek sa skladá z tela a duše (myseľ, osobnosť, povaha) a preto aj potreby sa delia na dve časti a to Fyzikálne a Duševné. Pričom každá úroveň má svoju fyzikálnu a duševnú potrebu. Ako môže úroveň „PATRIŤ NIEKAM“ mať fyzikálnu potrebu? Stačí si dať jednoduchú otázku: čo mi pomôže (niečo fyzické) k tomu, aby som niekam patril? Samozrejme, aby sme patrili niekam zabezpečíme viac Duševnou časťou, ale nie 100%.
Priatelia
Každý má priateľov, niekto viac, niekto menej a trávime s nimi čas. Chodíme na pivko, do kina, alebo iné aktivity ako šport, kde potrebujeme aj špeciálne pomôcky, alebo peniaze na občerstvenie či vstupenky.
Ak žijeme z výplaty do výplaty a nemáme dosť financií na takéto aktivity cítime frustráciu a začíname hľadať lepšie platenú prácu.
Rodina
Niekto má deti a ženu či muža, niekto iba partnera, ale vždy to bude rodina. A ako aj pri priateľoch tak aj pri rodine chceme s nimi tráviť čas. Inak sa nám rodina bude odďaľovať.
A na rodinné aktivity taktiež potrebujeme menšie financie. A zasa sme pri fyzikálnych potrebách cez peniaze.
Pracovný kolektív
A sme teraz pri tímovom kolektíve, ktorý tak isto ako predchádzajúce dve skupiny, aj tu potrebuje fyzikálnu potrebu naplniť, aby sme viac zapadli do kolektívu.
Máloktorý zamestnanec či zamestnávateľ si neuvedomuje, že súkromný a pracovný život sa navzájom ovplyvňujú. Tým, že si budeme hovoriť „Moje súkromie má ostať za bránami“ nie je až tak moc dobré riešenie. Nadriadený by sa mal tiež zaujímať aj o súkromné potreby svojich zamestnancov, prípadne problémy, ktoré môžu veľmi ľahko ovplyvniť výkon alebo prípadné ukončenie pracovného pomeru.
Je to všetko o pravidelnej komunikácií a nastavení si nástrojov motivácie na tímy a jednotlivcov.
Komentáre